Postavení podnikatele a závod - podcasty
Vybrané otázky z právní úpravy podnikání, postavení podnikatele, jeho jednání, úprava firmy a obchodní rejstřík.
-
Komentovaná prezentace k definičnímu ustanovení srovnávací reklamy v § 2980 OZ. Legální vymezení srovnávací reklamy je široké - v podstatě ke srovnávací reklamě postačuje nepřímé označení konkurence bez jakéhokoliv vymezení (srovnání či přirovnání). V prezentaci navrhuji teleologickou redukci definičního § 2980 odst. 1 OZ tak, že srovnávací reklama musí obsahovat alespoň implicitně "identifikující srovnání či porovnání".
-
Podle § 2976 OZ (generální klauzule nekalé soutěže) kdo se dostane v hospodářském styku do rozporu s dobrými mravy soutěže jednáním způsobilým přivodit újmu jiným soutěžitelům nebo zákazníkům, dopustí se nekalé soutěže. V tomto podcastu se zaměřuji na "zákazníka" jako v pořadí druhého chráněného subjektu v právní úpravě nekalé soutěže.
-
V podcastu se srozumitelnou a přehledovou formou věnuji samoregulačním mechanismům v reklamě, zejména působení Rady pro reklamu (RPR, stránky www.rpr.cz), která v této oblasti u nás hraje klíčovou roli. Uvádím obecná rizika, které sebou potenciálně nese každá samoregulace, a poté je rozebírám na podmínkách naší RPR.
Číst dál: Samoregulace reklamy v ČR a postavení Rady pro reklamu
-
V tomto podcastu se věnuji důsledkům porušení pravidla „více očí“ v obchodní korporaci (kdy je pro jednání kolektivního statutárního orgánu určeno, že musí jednat nejméně dva členové společně). Problém budu na závěr řešit speciálně ve vztahu k podepisování směnek, kde najdeme speciální úpravu v čl. I § 8 SŠZ.
-
V nahrávce se zaměřuji na vztah úpravy v § 166 a § 430 I OZ, možnost substituce, důsledky smrti podnikatele pro pověření a mj. také přičitatelnosti „vědomí“ právnické osobě přes pověřené osoby. Závěrečné poznámky pak věnuji metodice soudu při určení „obvyklých zástupčích oprávnění“.
Číst dál: Zastoupení podnikatele pověřenými osobami (2. díl)
-
Podnikatel zpravidla provozuje svůj obchodní závod tak, že pověřuje jiné osoby, aby vykonávaly určité činnosti pro obchodní závod. Toto pověření může mít nejrůznější podobu: nejčastěji pracovněprávního vztahu. Do jaké míry je toto vnitřní pověření ale významné i pro třetí osoby? Jak s tímto „vnitřním“ pověřením pověřené osobě souvisí zástupčí oprávnění jednat navenek - a to i proti vůli podnikatele?
Číst dál: Zastoupení podnikatele pověřenými osobami (1. díl)
-
Tento podcast je příspěvkem do diskuse nad postavením neoprávněných podnikatelů (tzv. fušerů) v hospodářské soutěži. Zabývám se rovněž doktrínou unclean hands, dle které se práv z nekalé soutěže nemůže domáhat ten, kdo sám nekalosoutěžně jedná. Podcast má nahradit (příp. alespoň částečně nahradit) diskusní semináře z obchodního práva, které se na jaře 2020 nemohou konat.
-
Jednání v prozovně podnikatele - druhá část zaměřující se na sporné a nevyřešené otázky (mj. v inspiraci naší starší úpravou a úpravou v SRN).
-
Podle § 2972 OZ kdo se účastní hospodářské soutěže (soutěžitel), nesmí při soutěžní činnosti, ani při sdružování k výkonu soutěžní činnosti, vlastní účast v hospodářské soutěži nekalou soutěží zneužívat, ani účast jiných v hospodářské soutěži omezovat. V tomto podcastu se zaměřuji na sporné otázky při klasifikaci osoby jako soutěžitele. Vymezení účastníka v hospodářské soutěži – tedy soutěžitele - má v rámci právní regulace soutěže klíčovou roli. K diskusi předkládám užší pojetí soutěžitele, které nabízí pro právo nekalé soutěže tradiční hranice.
-
Jednání v prozovně podnikatele - úvodní zjednodušený podcast.